interijer

NAMJEŠTAJ I OPREMA

OBAVIJESTI

Tjedan Afrike, Zagreb 20.05. – 26.05. 2013

Tjedan Afrike,  Zagreb  20.05. –  26.05. 2013
Pod visokim pokroviteljstvom Predsjednika RH g. Ive Josipovića / organizator : Udruga DYALLI. Međunarodni dan Afrike, 25. svibnja - u čitavom svijetu obilježava se događaj iz 1963. godine kada su vođe 30 nezavisnih afričkih država u Addis Ababi (Etiopija) osnovali Organizaciju afričkog jedinstva (OAU), prvi savez većine zemalja afričkog kontinenta.

20.05.2013.

0

U Zagrebu se ovaj  datum kontinuirano obilježava od 2008. aktivnostima članova udruge Dyalli, a od 2011. godine obilježavanje je preraslo u festival u trajanju od tjedan dana i već četvrtu godinu pod visokim pokroviteljstvom Predsjednika RH, g. Ive Josipovića. Ovim programom udruga Dyalli kroz edukativne i zabavne programe nastoji upoznati hrvatsku javnost sa različitim aspektima afričke kulturne tradicije i suvremenih kretanja. Upoznavanjem nama dalekih kultura u građana se razvija osjećaj tolerancije, te se na taj način suzbija rasna i etnička diskriminacija, a time prihvaćaju i poštuju ljudske i kulturne različitosti, što je i cilj djelovanja udruge.

Predstavljamo Vam goste Tjedna Afrike kao i detalje ovogodišnjeg programa:

GOSTI :

Mohamed Dabo - voditelj vikend radionice afro plesa (25.+26.05.) / live nastup u klubu KSET (24.05.) 

Mohamed Dabo, rođen u Conakryju (Gvineja) gdje je i odrastao, od 2003. je perkusionist i plesač u Ballets africains, najslavnijoj afričkoj tradicionalnoj baletnoj skupini, prvoj te vrste, koja je osnovana davne 1952.godine. Od 2008. živi i djeluje u Parizu, gdje daje redovite satove tradicionalnih zapadnoafričkih plesova, te istovremeno organizira i vodi plesne radionice po Francuskoj i ostatku Europe, te na francuskim Karibima. Dabo je također član plesne skupine Compagnie Calebasse, velikog kamerunskom koreografa Merlin Nyakam-a, te je osnivač i član skupine perkusionista Tambours de Guinée.

Iza Dabovog pedagoškog rada skriva se želja za prenošenjem afričke kulture, kao i za poticanjem dijaloga među kulturama. Jer sve su kulture univerzalne kao što su svi plesovi i sve pjesme odraz svakodnevnog života, našeg izražavanja te načina shvaćanja stvari koje nas okružuju. Dođite i upoznajte plesnu tradiciju Gvineje uz ritmove live perkusija!

Gassim Camara  - voditelj vikend djembe radionica – afričkih perkusija (25. I 26.05.), te gost u klubu KSET

Gvinejski perkusionist Gassim Camara iskonski je afrički multinistrumentalist. Osim djembe i doundoun perkusija, poznat je kao svirač gongoma (gvinejski « thumb piano ») i bolona ( afrička trožičana lutnja). U Conakryju je svirao sa sljedećim grupama : les Ballets Fareta, Gbassi Kolo, AJK danse, Les Héritiers de Coca i Le phare de Tamara. Od 2003. godine živi i radi u Parizu, gdje svira sa nekoliko skupina, te paralelno gradi solo karijeru. Gassim je profesor djembea i član velikog baleta «Won Tan Nara» Moustaphe Bangoure.

više o programu:

U PONEDJELJAK, 20.05. :  SVEČANO OTVORENJE TJEDNA AFRIKE uz ciklus afričkih filmova u suradnji sa Cinémathèque Afrique, Institut français, Paris, te Francuskim institutom u Zagrebu i Hrvatskim kinosavezom s početkom u 18,30 H

ULAZ:  pozivnice i slobodni ulaz

19 H: NOTRE ÉTRANGÈRE, u prijevodu: Naša strankinja (2010), zemlja: Burkina Faso, redateljica: Sarah BOUYAIN

trajanje: 82 min, na francuskom s hrvatskim prijevodom (titlovi)

teme: žene, prijateljstvo, društveni život, porodica, identitet

nagrade: Prix Oumarou Ganda (nabolji prvi film) i Prix de l'Union Européenne (Nagrada Europske unije), Fespaco 2010 . Grand Prix za dugometražni film, festival d'Amiens 2010

poslije projekcije uz pozivnice: Welcome party

UTORAK, 21.05. (ulaznica 10 HRK)

19 H:  WOODEN CAMERA (THE) (2003), u prijevodu: Drvena kamera, zemlja: Južnoafrička republika, redatelj: WA LURULI Ntshavheni

Trajanje : 92 min,  jezik: engleski s hrvatskim prijevodom (titlovi)/ teme: mladost, Afrika, stanje u društvu, urbani život, porodica, delikvencija 

21 H:   EZRA (2007), zemlja: Nigerija, redatelj : ADUAKA Newton

trajanje : 102 min / teme: djetinjstvo, porodica, nasilje, ljudska prava, konflikti

jezik: engleski s hrvatskim prijevodom (titlovi)

nagrade i priznanja: Etalon Yenenga Fespaco 2007 nagrada Ujedinjenih nacija za promociju  kulture mira i tolerancije / Prix de Plan Burkina - nagrada za ljudska prava / Prix de l'Institut national des langues et civilisations (INALCO) - nagrada Međunarodnog instituta za jezike i civilizacije: Newton Aduaka (Nigeria) pour Ezra

U SRIJEDU, 22.05.  u Galeriji ULUPUH, Tkalčićeva 14 u 19 H: otvorenje izložbe DRUGA AFRIKA - SUVREMENI DIZAJN U AFRICI uz afro teaser performans (izložba ostaje otvorena do 02.06.)

Autorica izložbe mr.sc. Sanja Rocco, i sama dizajnerica, uz pomoć svojih kolega Jacquesa Lange-a (Predsjednik icograda 2005-2007) i Mohameda Jogie-a iz Južnoafričke Republike, selektirala je radove dizajnera iz više afričkih zemalja: Južnoafričke Republike, Kenije, Tanzanije, Egipta, Zimbabvea, Nigerije i Namibije. Radovi 20 dizajnera i dizajnerskih timova pokrivaju različita područja dizajna, od mode do vizualne komunikacije, a povezuje ih afrička kulturna tradicija kao polazište i inspiracija. Osnovna zamisao ove izložbe je da hrvatskoj javnosti predstavi neke originalne dizajnerske pristupe te ponudi jedno novo, nepoznato viđenje Afrike.

Najveći izazov pri organiziranju izložbe bio je uspostavljanje komunikacije s dizajnerima iz razloga što u većini afričkih zemalja nema profesionalnih dizajnerskih udruga. Izložba ne pretendira da bude selekcija najboljih dizajnera Afrike, već prikaz raznih izražaja koji će zacijelo pobuditi zanimanje struke ali i šire javnosti. Među zastupljenim dizajnerima ima onih koji su već postigli svjetsku slavu (npr. modna dizajnerica Marianne Fassler iz JAR-a koja istovremeno s ovom izložbom ima svoju reviju u Parizu ili  Liam Fahy iz Zimbabwe-a koji je svojim originalnim kolekcijama cipela osvojio London), ali isto tako i samozatajnih dizajnera čija su djela dostupna javnosti zahvaljujući novim tehnologijama. Dok se neki dizajneri direktno naslanjaju na tradicijsku afričku umjetnost, drugi rade koristeći isključivo interaktivne medije. U sklopu izložbe jedan će dio biti posvećen interesantnom edukativnom projektu – privatnoj školi dizajna ZIVA koju je u Zimbabweu pokrenuo dizajner Saki Mafundikwa, vrativši se sa školovanja iz SAD-a. Škola je nedavno proslavila 15 godina rada u prilično teškim uvjetima, bez podrške lokalnih vlasti.

Izložba se odvija pod pokroviteljstvom međunarodnog savjeta komunikacijskih ICOGRADA i u suradnji s Hrvatskom udrugom likovnih umjetnika primijenjenih umjetnosti  ULUPUH.

Za izložbu su već iskazale svoj interes ugošćivanja Južnoafrička Republika i Kina. Također, u elektronskom obliku će ju ugostiti američko dizajnersko udruženje AIGA na svojoj internet stranici čime će biti dostupna velikom broju njenih posjetitelja.

Doživljaj Afrike – izložba tradicionalne afričke umjetnosti iz zbirke Drage Muvrina, Medijateka Francuskog instituta (13.-27.05. 2013.)

Kolekcionar Drago Muvrin rođen je 1936. u Delnicama u Gorskom kotaru. Nedugo nakon završenog studija arhitekture javlja se na poziv nigerijske delegacije koja traži kandidate za rad u državnoj službi, te sklapa dvogodišnji ugovor kao odgovorni projektant (Principal Architect) u Federalnom ministarstvu javnih radova i stanovanja (FMWH) u Lagosu, tada glavnom gradu Nigerije. Zemlja je u to vrijeme bila šesti izvoznik nafte u svijetu i ubrzano se gospodarski razvijala.

Kako je nastala afrička zbirka umjetnina Drage Muvrinadizajnera

Uskoro po dolasku u Nigeriju, Drago Muvrin počinje prikupljati afričke umjetnine, a zbog istančana ukusa, pomalo postaje metom trgovaca antikviteta u Lagosu. Začeta ideja o zaokruženoj i smislenoj cjelini ubrzo se osamostalila kao neko samodostatno biće koje samo sebe generira. Trgovci su je održavali ponudom, a ja sklonostima. Kasnije saznaje kako su poznati kolekcionari osobe rođene istog dana i mjeseca kad i on. Ali i to se ne bi ostvarilo da mu nije produžavan ugovor u Nigeriji. (…)

Nakon višemjesečnih odmora kod kuće Drago Muvrin vraćao bi se u Nigeriju. U praznoj sobi uvijek bi nedostajale nove afričke umjetnine koje su ga već bile obuzele dojmljivim izrazom i nekom skrivenom porukom. U Lagosu, dinamičnoj metropoli Nigerije, u kojoj je 1977. održan i Drugi festival crnačke i afričke kulture i civilizacije, FESTAC, mogle su se nabaviti mnoge umjetnine, ponajviše iz Zapadne Afrike. Njih je najviše i u zbirci, uključujući Nigeriju u kojoj se govori oko 400 različitih jezika i živi oko 250 etničkih zajednica. Tu su i Yorube čija su vjerovanja presudno utjecala na kulturu Brazila i Kariba, a doprla su i do Slovenije i Zagreba. Drago Muvrin je velik dio svoje afričke zbirke donirao Gradu Zagrebu.

Muvrin ističe kako afričku kulturu, u kojoj je osjećaj za prirodu i duhovnost primaran, karakterizira kontinuitet društvenih i moralnih vrednota, primat proširene obitelji, pripadnost rodovskoj i zavičajnoj zajednici uz poštivanje starijih i predaka, a ove se vrijednosti nastavljaju njegovati i u gradovima.

Izvor: http://www.muvrin.mdc.hr/hr/drago-muvrin/

Izložba te kolekcionar Drago Muvrin će biti predstavljeni u četvrtak, 23.05. u 18,30.

Zatim će od 19 sati uslijediti Večer frankofone poezije. Izbor frankofone afričke poezije će čitati hrvatski glumci:

Mladen Vasary, glumac

Siniša Ružić, glumac

Sunčana Zelenika Konjević, glumica

te Ina Pouant, francuski kulturni ataše u Zagrebu, uz pratnju djembe ritmova Nenada Kovačića.

PETAK : 19 H u Kulturno informativnom centru KIC, Preradovićeva

OKRUGLI STOL : AFRIKANISTIKA U HRVATSKOJ / uvodni dokumentarni film Martinska/ Martinique redatelja lawrencea Kiiru /

gosti : dr. sc. Biserka Cvjetičanin, znanstvena savjetnica, IRMO, Zagreb

dr. sc. Nada Švob Đokić, znanstvena savjetnica, IRMO, Zagreb

mr. sc. Sanda Kocevar, viša kustosica Gradskog muzeja Karlovac

prof. dr. sc. Davorin Lapaš, Pravni fakultet, prevodilac

dr. sc. Mojca Piškor, etnomuzikolog, docent, Muz. Akademije Zagreb

Ivana Dragičević, novinarka HTV-a

KLUB KSET: AFRO NIGHT / DJ i KONCERT (petak, 24.05. od 22 H)

Afrička večer u KSET-u ove će godine biti obogaćena live nastupom gostiju iz Pariza. Nakon zagrijavanja uz warm up afro selekciju by Marin (NmAB) te  gostujućeg DJ-a BABA K. (Nigerija-Ljubljana), gvinejski plesač Mohamed Dabo i njegovi glazbenici Gassim Camara i Alhassane «Meda» Diabate udahnut će svojim nastupom duh Zapadne Afrike. A podršku će im pružiti domaće snage, plesna skupina Dyalli i Naš Mali Afro bend. Dođite se zabaviti i plesati uz zvukove djembea, dounova, balafona, gongoma, kalabasha i bolona.

VIKEND RADIONICE za odrasle se održavaju u subotu, 25. i nedjelju, 26. 05.: 

-          Radionice AFRO PLES – dvorana Škole primijenejne umjetnosti i dizajna, Trg maršala Tita, voditelj: Mohamed Dabo (Gvineja) uz pratnju glazbenika (M. Diabata i G. Camara) / 16:30 – 19 H / CIJENA: 1 dan 100 HRK / 2 dana 170 HRK / prijava na: info@dyalli.hr

-          Radionice zapadnoafričkih perkusija (djembe): voditelj Gassim Camara  (Gvineja) TERMINI: početna: 10 – 11,30 H / cijena: 1 dan 70 HRK / 2 dana 120 HRK + napredna: 12 -14 H 1 dan 100 HRK / 2 dana 150 HRK / prijava na mail: info@dyalli.hr

-          Mjesto: Weglow centar, Zagrebački velesajam, paviljon 14a

Pridružite se našim afro radionicama, opustite se od svakodnevnog stresa i osjetit ćete pozitivnu energiju afričkog plesa i ritma perkusija.

NEDJELJA, 26.05.: već tradicionalne dječje radionice zapadnoafričkih perkusija (djembe) voditelj Krunoslav Kobeščak: 10-11 H i plesa  11-12 H cijena: 25HRK / 40 HRK za obje radionice / mjesto: Plesni centar Žuta kuća,  Šoštarićeva 6 – križanje Draškovićeve i Vlaške, podno Schloserovih stuba, prijava na mail: info@dyalli.hr

Program su podržali: Ministarstvo kulutre RH i Grad Zagreb, Gradski ured za kulturu, obrazovanje i sport

Partneri:  Cinémathèque Afrique, Institut français, Paris / Hrvatski kinosavez - Kino Tuškanac / KSET klub / Kulturno-informativni centar KIC /  ulupuh /  Zbirka Drago Muvrin

Sponzori: Somersby CARLSBERG Croatia / Coca Cola beverages  / KING

Medijski pokrovitelji:  Zagrebplakat, Plan B

Informacije:   www.dyalli.hr / info@dyalli.hr

PROJEKTIRANJE I SAVJETOVANJE

Pogledajte više u fotogaleriji

Portal interijerNET.hr koristi cookies (kolačiće) za prikazivanje stranica. Nastavkom pregleda ovih stranica pristajete na to da ih koristimo. Ukoliko to ne želite, postavke možete promijeniti u svojem pregledniku. Za nastavak kliknite gumb "Slažem se".

Slažem se