interijer

NAMJEŠTAJ I OPREMA

OBAVIJESTI

Srce, hajdemo trčati!

Srce, hajdemo trčati!
Ono što djeca jedu, piju i koliko se kreću određuje buduće zdravlje njihova srca. A u usvajanju zdravog lifestylea presudan je utjecaj roditelja! Djeca stvaraju navike učeći promatranjem. Više od 60 posto svjetskoga stanovništva ne poštuje ni minimum preporuka za očuvanje zdravlja srca, a to su - svakodnevna tridesetominutna umjerena tjelesna aktivnost, a za djecu barem 60 minuta tjelovježbe!

28.04.2008.

portal Moda.hr

0
S obzirom na to da u svijetu ima 155 milijuna pretile djece, roditelji bi im morali značajno pomoći u kontroli težine i razvoju drugih zdravih navika kako bi smanjili glavne rizične čimbenike razvoja bolesti srca i moždanog udara u kasnijoj dobi.
Prepoznavši roditeljski utjecaj ne samo u vlastitoj obitelji, već i šire u zajednici, slogan ovogodišnjeg Svjetskog dana srca bio je Zajedno do zdravog srca. Osma je godina kako Svjetska kardiološka federacija posljednju nedjelju u rujnu organizira dan srca putem svojih članica u više od 100 zemalja. Zdravstvenih pregleda, organiziranih šetnji, trčanja i fitnessa, znanstvenih tribina, određivanja indeksa tjelesne mase, procjene individualnog kardiovaskularnog rizika i dijeljenja info materijala bilo je posvuda u svijetu, pa tako i u Hrvatskoj. A u Opatiji je 19. kongres Mediteranskog društva za kardiologiju i kardiokirurgiju okupio brojna poznata imena domaće i svjetske kardiovaskularne medicine.

Može se spriječiti

Bolest srca i moždani udar najopasniji su svjetski ubojica koji odnosi 17,5 milijuna života godišnje – 80 posto ukupnog broja u zemljama niskog i srednje visokog dohotka. Bolesti srca i moždani udar također se, u većini slučajeva, mogu spriječiti ako se glavni rizični čimbenici, uključujući visok krvni tlak, visoke razine kolesterola i glukoze u krvi, duhan, nedostatan unos voća i povrća, prekomjerna težina i pretilost, te tjelesna neaktivnost smanje.
Uključite voće i povrće u objed i užinu svoga djeteta''Roditelji igraju važnu ulogu u stvaranju dugotrajnih navika svoje djece koje štite dječje zdravlje, a među njima su, među ostalim, zdrava prehrana, redovita tjelovježba i nepušenje. Djecu treba upozoravati da ono što jedu, piju i kako se kreću određuje buduće zdravlje njihova srca'', rekao je prof. Shahryar Sheikh, predsjednik Svjetske kardiološke federacije. Djeca stvaraju navike učeći promatranjem. U dobi od 10 godina već oponašaju zdravstvene navike svoje obitelji, vršnjaka i društvene okoline. Istraživanja pokazuju da se prehrambene i navike kretanja formiraju upravo u ovoj dobi, stoga primarna prevencija kardiovaskularnih bolesti treba početi u ranoj dobi uz roditelje i druge društvene skupine koje prepoznaju priliku da pomognu.

Dobre navike u obitelji

I Hrvatsko kardiološko društvo snažno podupire naputke Svjetske kardiološke federacije s ciljem očuvanja zdravlja srca, odnosno sprečavanja srčanoga i moždanoga udara.

1. Svatko bi trebao imati uravnotežene dnevne obroke, uključujući krto meso (ne prženo, već kuhano, na roštilju ili pečeno), ribu, povrće, grahorice, voće i namirnice s niskim udjelom životinjskih masnoća.
2. Jedite voće barem 5 puta na dan.
3. Pijte vodu, obrano mlijeko ili svježe, nezaslađene voćne sokove, radije nego slatka i gazirana pića.
4. Uključite voće i povrće u objed i užinu svoga djeteta. Nagovorite roditelje prijatelja svoje djece da učine isto. Zatražite podršku učitelja u promicanju zdrave prehrane u djece i uvođenje zdravih obroka u školu.
5. Budite sigurni da ne pretjerujete u soljenju hrane, te posebice u unosu soli tzv. industrijskim, gotovim namirnicama.
6. Planirajte što više obiteljskoga druženja na otvorenome. Svakodnevno budite tjelesno aktivni barem 30 minuta i ugradite tjelovježbu u raspored svojih svakodnevnih aktivnosti. Uspinjite se stubama, a ne dizalom.
7. Neka vaš dom bude bez pušačkoga dima. Pobrinite se da vaša djeca ne puše, pa niti da okuse duhan.
8. Ograničite sjedenje pred zaslonom. Isključujte televizor ili računalo što je više moguće i osigurajte svojoj djeci dokolicu provedenu u tjelesnim aktivnostima. Zašto ne biste otpratili svoje dijete u školu pješice ili na biciklu?
9. Kao član obitelji, budite primjer u usvajanju zdravih prehrambenih navika, redovitoj tjelovježbi i nepušenju.
10. Ako sumnjate da u nekoga člana vaše obitelji postoji povišen rizik od bolesti srca, potražite medicinski savjet odnosno pomoć liječnika.

U suradnji sa portalom  

PROJEKTIRANJE I SAVJETOVANJE

Portal interijerNET.hr koristi cookies (kolačiće) za prikazivanje stranica. Nastavkom pregleda ovih stranica pristajete na to da ih koristimo. Ukoliko to ne želite, postavke možete promijeniti u svojem pregledniku. Za nastavak kliknite gumb "Slažem se".

Slažem se