interijer

NAMJEŠTAJ I OPREMA

OBAVIJESTI

Drvna industrija među najvećim potencijalima hrvatske proizvodnje

Drvna industrija među najvećim potencijalima hrvatske proizvodnje
Potencijal industrije bio bi i veći kada bi proizvođači više uložili u marketing i distribuciju, a država donijela dobru strategiju razvoja

30.01.2014.

Poslovni dnevnik

0

Drvoprerađivačka industrija je jedna od rijetkih u Hrvatskoj kojoj je izvoz veći od uvoza, no njezin potencijal bio bi i veći kada bi proizvođači više uložili u marketing i distribuciju te kad bi država donijela dobru strategiju razvoja. Zaključak je to sudionika konferencije “Priča o hrvatskom namještaju” koju je u utorak organizirao Poslovni dnevnik. 

  • 0

“Vanjskotrgovinski suficit drvne industrije se u posljednjih pet godina udvostručio te je u 2012. godini iznosio 384 milijuna dolara. No, unatoč kvalitetnoj drvnoj sirovini i tradiciji, Hrvatska ne zadovoljava rastuću potražnju za namještajem te ima nezadovoljavajuću strukturu izvoza, jer 65 posto prihoda od izvoza čine primarni proizvodi od drva, a samo 35 posto finalni”, istaknuo je na konferenciji Tihomir Jakovina, ministar poljoprivrede dodajući kako proizvođači trebaju poraditi na dizajnu i kvaliteti kontrole kako bi dobili prednosti nad konkurencijom. Dodao je da se trebaju predstavljati na što više inozemnih sajmova, a potrebno je unaprijedi ti i revitalizirati domaći sajam namještaja Ambientu.
Proizvođačima pak glavobolju zadaju strani trgovački lanci s namještajem koji drže najveći udio na tržištu.

“U industriji imamo strašne konkurente. Tko u Hrvatskoj prodaje u maloprodaji? Samo strane firme. To su realni problemi hrvatske industrije namještaja i trendovi koji ukazuju na pad tržišta”, poručio je Željko Bunić iz tvrtke Prima kojoj će izvoz ove godine biti povećan na 50 posto i to zahvaljujući, među ostalim, velikim ulaganjima u marketing. Osim što je upozorio da proizvođači moraju sami poraditi na promociji, Bunić je predstavnike Vlade pozvao da ne uvode poreze na nekretnine jer je stanogradnja generator prodaje namještaja.

  • 0

„Ni u krizi nismo izgubili puno radnih mjesta, ukupan izvoz se vraća na predrecesijsko vrijeme. Uz prehrambenu industriju, ovaj sektor ima najviše potencijala za rast u hrvatskom gospodarstvu. Cilj je vratit se u 90- te i 50- ak tisuća zaposlenih u drvnom sektoru, ali to ne možemo sami, za to nam trebaju i potpore države i europskih fondova“, komentirao je Zdravko Jelčić, direktor i vlasnik tvrtke Spin Valis.
Hrvatska industrija namještaja je mala industrija čemu u prilog idu i brojke koje je na konferenciji iznio Šime Svetina, predsjednik Udruge drvne i papirne industrije pri HUP-u.

„Mi smo tek na 0,32 posto europske proizvodnje, no sa 8877 zaposlenih u industriji namještaja, naš je udio 0,75 posto u ukupnom broju zaposlenih u toj industriji u Europi“, kazao je Svetina. Među zaposlenima u industriji namještaja svakako bi trebalo biti više dizajnera.

  • 0

„Pozitivno je što smo počeli izvoziti dizajn i dizajnere. Oko 300 dizajnera je na tržištu, no oni se snalaze na razne načine, jer ih drvna industrija ne prepoznaje kao potencijal koji bi im dobro došao. Implementacija dizajna u proizvodnji ne znači samo ponekad nekoga angažirati za skicu, već bi dizajn trebao donijeti najveću dodanu vrijednost tvrtki te postati dio strategije njezina vođenja“, poručio je  Mladen Orešić, profesor na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu.

Na konferenciji su još sudjelovali i Aida Kopljar, načelnica Sektora drvne industrije Ministarstva poljoprivrede, Dario Janković, ravnatelj Državnog ureda za središnju javnu nabavu, Darko Motik, profesor na Šumarskom fakultetu u Zagrebu, Ivan Pavelić, predsjednik Uprave Hrvatskih šuma te Edvard Ribarić, predsjednik Uprave Hrvatskog kreditnog osiguranja.

PROJEKTIRANJE I SAVJETOVANJE

Pogledajte više u fotogaleriji

Pronađite više proizvoda u NAMJEŠTAJ I OPREMA

Portal interijerNET.hr koristi cookies (kolačiće) za prikazivanje stranica. Nastavkom pregleda ovih stranica pristajete na to da ih koristimo. Ukoliko to ne želite, postavke možete promijeniti u svojem pregledniku. Za nastavak kliknite gumb "Slažem se".

Slažem se