interijer

NAMJEŠTAJ I OPREMA

OBAVIJESTI

Prepoznajte funkcionalne nedostake prostora!

Prepoznajte funkcionalne nedostake prostora!
Adaptacija stambenog prostora zahtjeva detaljnu analizu funkcionalnosti u prostoru, kako bi se uklonili nedostaci i prostor oblikovao prema potrebama ukućana.

08.10.2008.

Izabela Galović Ninić, dipl. ing. arh.

0

Poštovani,

šaljemo Vam tlocrt stana, kako biste  nam pomogli da pravilno i maximalno iskoristimo stambeni prostor, sa svim potrebnim  dijelovima namještaja za stanovanje. Raspored soba možemo promijeniti, osim kuhinje i kupatila.Također, bismo željeli unijeti više svjetlosti i topline u naš dom sa odgovarajućim bojama zidova.


Postojeće stanje


Rješenje arhitekta

Poštovani,

U osnovnoj ideji Vaš stan poštuje principe funkcionalnosti, ali velika je greška u prostornim odnosima pojedinih prostorija, koji potpuno remete funkcionalnost Vašeg stana.

Osim velikih komunikacija (koje su, na žalost nekad neizbježne), površina kupaonice je prevelika, kuhinje nedovoljna za osnovni sklop elemenata, a dnevni boravak sa blagovaonicom na postojećoj poziciji je funkcionalno neizvediv!

Vaš smo primjer odabrali kao pouku svima koji kupuju i uređuju prostore da se osnovni principi površina prostorija u stanu moraju poštivati, kako bi život u stanu ili kući bio izvediv, praktičan i ugodan.

Minimalna površina kuhinje za osnove funkcionalnosti bi trebala biti barem 8m2 – Vaša je manja od 4m2, dnevnog boravka s blagovaonicom minimalno 16m2- Vaš je 9m2. Ovakve situacije biste trebali prepoznati ili izbjeći, ukoliko se upuštate u samostalno preprojektiranje stambenog prostora ili kupnju.

U situaciji kakva je Vaša, preporučujemo zamjenu prostora kupaonice i kuhinje, kako bi kuhinja postala iskoristiv prostor za ono za što je namjenjena, a u 4m2 smjestit ćete sve nužno za potrebe kupaonice. Kuhinja je radni prostor koji se koristi tijekom cijelog dana pa je nužno ostvariti bar minimum površine za nesmetan rad.

Dječju sobu smo zadržali na postojećoj poziciji, za potrebe dvoje djece (ne znamo podatke), a roditeljsku spavaću sobu smo premjestili u postojeći dnevni boravak, a uz kupaonicu. Na ovoj je površini moguće smjestiti sve elemente spavaće sobe, uz dodatno zatvaranje ovog prostora.

Dnevni boravak s blagovaonicom je smješten na poziciji spavaće sobe, uz kuhinju s kojom je vizualno povezan, kako bi se ostvario dojam prostornosti. Uz kuhinju je smješten blagovaonski stol (upotrijebiti stolice sa nižim naslonom, bez rukohvata), a u produžetku kutna garnitura (nikako ne masivna) sa klub stolićem. Uz ulaz u dnevni boravak možete smjestiti nešto višu policu, u kombinaciji otvorenih i zatvorenih elemenata, za smještaj knjiga i dodatnih sadržaja. Predlažemo staklene stolove, zbog transparentnosti.

U dječjoj su sobi dozvoljene sve boje - što šarenije i veselije, to bolje, a ostale prostore riješite u svijetlim bojama (bijela, krem) u kombinaciji sa crvenim, narančastim, ljubičastim ili zelenim detaljima. Nježno žuta boja na pojedinim zidovima dat će dojam topline- predlažemo zid uz blagovaonicu. Ovu boju kombinirajte sa zelenim detaljima. Ukoliko koristite krem boju, predlažemo crvene detalje.

Prostor dnevnog boravka prekrijte kompletno tepihom ili ga uopće nemojte stavljati, jer će mini tepih dodatno smanjiti prostor, koji je već minimalan.

Šaljemo Vam i verziju u kojoj kuhinja zadržava postojeću poziciju, ali ju nikako ne preporučujemo, jer je funkcionalno nezadovoljavajuća za potrebe stanovanja.

 Projekt je izrađen u programu ArCon 12 Hr Pro

PROJEKTIRANJE I SAVJETOVANJE

Portal interijerNET.hr koristi cookies (kolačiće) za prikazivanje stranica. Nastavkom pregleda ovih stranica pristajete na to da ih koristimo. Ukoliko to ne želite, postavke možete promijeniti u svojem pregledniku. Za nastavak kliknite gumb "Slažem se".

Slažem se