interijer

NAMJEŠTAJ I OPREMA

OBAVIJESTI

Bremen – grad bogate prošlosti, odličnog piva i...

Bremen – grad bogate prošlosti, odličnog piva i...
Bajkoviti ugođaj hanzeatskog grada Bremena na sjeverozapadu Njemačke rijetko koga ostavlja ravnodušnim. Ne samo zbog iznimno bogate arhitekture, savršeno usklađene gotike, renesanse i rokokoa, nego i zbog općenito bogate povijesti i tradicije koja je i danas dio svakodnevice svih stanovnika Bremena.

26.03.2008.

Renata Debeljak

0

Unatoč tome što je Hanza (udruženje baltičkih trgovačkih gradova) prestala djelovati još u 17. stoljeću, gotovo da nema Bremenčana koji vam neće spomenuti kako je njihov grad još uvijek slobodni hanzeatski grad što uostalom stoji i u punom nazivu grada. Kao grad država, koja sa 60 km udaljenim Bremerhavenom čini najmanju njemačku pokrajinu, Bremen gotovo nikada u svojoj dugoj povijesti nije izgubio povlašteni status samostalnog grada. Pa čak i nakon Drugog svjetskog rata kada je bio luka američke vojske i svojevrsna 'enklava' unutar britanske okupacijske zone što mu je čak i tada osiguralo nastavak postojanja kao samostalne pokrajine.

  • 0

Bremen ima pola milijuna stanovnika i nakon Hamburga je zajedno sa Bremerhavenom druga najvažnija luka u Njemačkoj. Taj grad duge pomorsko-trgovačke tradicije i razvijenog gospodarstva u svako doba godine vrvi turistima, osobito povijesna gradska jezgra. Sve turističke ture započinju na glavnom trgu, Marktplatzu, koji slovi kao jedan od najljepših trgova u Europi. Na njemu se nalaze neki od najvrijednijih bremenskih kulturnih spomenika poput renesansne vijećnice Rathaus koja je jedna od rijetkih građevina koja je preživjela bombardiranja pri kraju Drugog svjetskog rata kada je gotovo osamdeset posto grada bilo skroz uništeno. Na Marktplatzu je i impresivna ranogotička katedrala St. Petri, zgrada Schuetting iz 16. stoljeća koja je bila sjedište Trgovačke komore, ali i Rolandov stup kao još jedan simbol bremenske višestoljetne neovisnosti. Sa svojih 10 metara najveći je, ali ujedno i najstariji takav kip u Europi (star je više od 600 godina).

  • 0

U neposrednoj blizini glavnog trga je i Schnoor, najstarija bremenska četvrt u kojoj se na svega 2,2 hektara nalazi čak stotinu slikovitih, vrlo uskih kućica nanizanih jedna uz drugu u kojima su nekoć davno živjeli ribari i obrtnici, a danas se u njima nalaze art-galerije, restorani, caffe barovi, suvenirnice…

  • 0

  • 0
Najtraženiji suveniri su oni s Bremenskim sviračima iz istoimene poznate bajke braće Grimm. Iako magarac, pas, mačka i pijetao u bajci nikada nisu uspjeli doći do Bremena, u svom omiljenom gradu su toliko obožavani da su blizu glavnog trga prije pedesetak godina dobili i brončanu skulpturu. Iako je u Bremen lijepo doći u bilo koje doba godine, proljeće i ljeto su ipak posebni. Bremenčani su izrazito druželjubivi, a otkako je glavna luka s rijeke Weser na kojoj se grad nalazi premještena još u 19. stoljeću u obližnji Bremerhaven na Sjevernom moru, obale rijeke postale su omiljeno mjesto za šetnje i izlaske. Gotovo je nemoguće za toplijeg vremena na promenadi uz Weser nazvanoj Schlachte u brojnim kafićima i restoranima naći slobodno mjesto pa se čini kao da se cijeli Bremen tada preseli na obale rijeke. Osim što su druželjubivi i dobri domaćini, Bremenčani nadasve uživaju i u dobrom jelu pa su u Njemačkoj poznati i po svojoj tipičnoj izreci ''Jesti puno i jesti dobro''. U hladnije doba godine jedu se lokalni specijaliteti poput jela od kelja, krumpira, kobasica i mesa Kohl und Pinkel ili Labskausa, mornarskog jela od mljevene govedine, haringi, zdrobljenog krumpira i cikle. Ako se pak u lipnju zateknete u Bremenu, onda uz ionako bogate riblje jelovnike (zbog blizine Sjevernog mora) svakako morate probati i mlade haringe kojima je u to doba godine udarna sezona pa ih nude svi restorani.

  • 0
Omiljeno piće prije jela je u svako doba godine rakija od krumpira ili žitarica, a nakon jela pivo Beck's koje se proizvodi u Bremenu. Bremenčani su ponosni što proizvode ponajbolje njemačko pivo, a iz pivovare Haake Beck i dan danas se pivo unutar grada u skladu s vrlo starom tradicijom prevozi kočijom s konjima i toči iz bačvi. U Bremenu se proizvode i vrsne čokolade ''Hachez'' prema starim recepturama koje obavezno morate probati.
Bremenčani su također iznimno ponosni i na svoj nogometni klub Werder i glavna sporedna tema o kojoj se u gradu uvijek govori je svakako nogomet. U pokrajini se govori bremenskim dijalektom koji je ustvari najknjiževniji njemački govor tzv. hoch Deutsch, a gotovo nema stanovnika koji ne govori odlično i engleski jezik. Bremen je i grad suprotnosti. Ne samo da njeguje bogatu tradiciju hanzeatske prošlosti, već je okrenut i prema budućnosti pa se ovdje nalazi značajno središte svemirske industrije i istraživanja. Osim ZARM-a (Zentrum fur angewandte Raumfahrttechnologie und Mikrogravition) u čijem tornju znanstvenici proučavaju bestežinsko stanje postignuto slobodnim padom, zanimljiv je i Universum Science Center Bremen u kojemu možete saznati brojne tajne o ljudskom postojanju i našem planetu.
Na kraju valja zaključiti kako je Bremen uistinu jedan od onih gradova koje biste trebala posjetiti.

U suradni sa portalom  

PROJEKTIRANJE I SAVJETOVANJE

Pogledajte više u fotogaleriji

Portal interijerNET.hr koristi cookies (kolačiće) za prikazivanje stranica. Nastavkom pregleda ovih stranica pristajete na to da ih koristimo. Ukoliko to ne želite, postavke možete promijeniti u svojem pregledniku. Za nastavak kliknite gumb "Slažem se".

Slažem se