interijer

NAMJEŠTAJ I OPREMA

OBAVIJESTI

Sami napravite sol s različitim začinima

Sami napravite sol s različitim začinima
Začinske soli već su neko vrijeme veliki hit u gurmanskom svijetu. Uđite u neki specijalizirani dućan, ili čak u veći supermarket i među nizom začina naći ćete i začinske soli. Možda vam se cijena na pakiranjima neće činiti predramatičnima, sve dok u glavi ne izračunate cijenu proizvoda naprema cijeni upotrijebljenih sastojaka ...

30.05.2010.

Izabela Galović Ninić, dipl. ing. arh.

0

Tada ćete vidjeti da za manje novaca, a opet jednostavno, sami možete napraviti ukusne začinske soli, po vlastitoj želi i bez dodatnih štetnih aditiva. I vjerujte nam vaša će začinska sol zasigurno biti ukusnija od one kupovne. Začinske soli su odličan način da se jednostavnoj hrani poboljša okus, osobito ako se radi i pečenjima i jelima s roštilja (no naravno ovo se odnosi i na jela sa žlicom). Citrusna sol poboljšat će okus piletini ili ribi, sol sa sušenim gljivama ili sol sa sušenim rajčicama odlično ide uz svinjetinu ili razne vrste povrća, dok će sol s ružmarinom ili origanom „podignuti“ ukus govedine ili janjetine.  

Kako napraviti začinsku sol?

Osnovna procedura je da suhe sastojke izmiješate sa morskom ili običnom kuhinjskom soli u I to tako da je ili dobro usitnite i povežete u mužaru ili jednostavnije u električnom multipraktiku. I to je to. Naravno obično će priprema samih začina trajat duže nego li priprema same soli. Jednom kad napravite začinsku sol čuvajte je u dobro zatvorenoj posudi, dalje od vlage.

Osnovni recept za začinsku sol

1 šalice morske ili kuhinjske soli
1 do 2 žličice začina, nekoliko komadića voća, suhih rajčica, gljiva, suhih čili papričica...
UPUTE: Sve stavite u multipraktik i miješajte nekoliko sekundi

Začini:


Sušeni komadići citrusnog voća



Potrebno vam je: citrusno voće po želji – limun, naranča, limete...

Upute: Zagrijte pećnicu na 90 stupnjeva Celzijusa. Voće namijenjeno sušenju mora biti zdravo i zrelo. Dobro ga operite i s korom narežite na veoma tanke, jednake komadiće (kolutiće). U protvan stavite papir za pečenje i na njega stavite komadiće voća. Stavite u pećnicu, a temperaturu smanjite na smanjite na 50 do 65°C. Vrata pećnice povremeno otvarajte kako bi izašla vlaga. Najpogodnije za sušenje su nove pećnice koje imaju opciju zagrijavanja ventilacijom jer omogućavaju ravnomjerno strujanje zraka odnosno sušenje. Voće je suho kada se lagano savija, a kada se prelomi mora ostati suho, bez vodenih kapljica (obično mu treba oko 2 sata).

Ovako sušeno voće možete čuvati u platnenoj vrećici ili u staklenki (ovako ima i dekorativnu vrijednost). A kad poželite svoju citrusnu sol, jednostavo ubacite se držite osnovnog recepta za začinsku sol – ubacite nekoliko komadića sušenog voća i sol u multipraktik i dobro izmiksajte.
 

Sušene rajčice

Potrebno vam je: nekoliko mesnatih (šljiva) rajčica, najbolje su duguljaste (roma) rajčice

Upute: Pećnicu zagrijte na 90 stupnjeva celzijusa. Rajčice prepolovite na pola ili na četvrtine uzdužno. Stavite ih na protvan (okrenute korom prema dolje) na koji ste prethodno stavili papir za pečenje. Posipajte ih s malo soli i stavite sušiti u pećnicu koju ste smanjili na 60 stupnjeva, a vrata od pećnice ostavite malo otvorena (kako bi para izlazila van). Biti će potrebno oko 8 -10 sati da se rajčice posuše (pa je najbolje ostaviti ih preko noći da se suše). Iz njih ne bi smjela izlaziti nikakva tekućina i trebale bi biti pomalo gumenaste.  

Najsuše rajčice odaberite za začinsku sol, a ostale možete iskoristiti za pripremanje jela. Spremite ih u čistu staklenku s dobrim poklopcem. Možete ih i pomiješati s maslinovim uljem – stavite ih u staklenku i zatim je napunite maslinovim uljem koje bi trebalo potpuno prekriti rajčice. Naravno ovakve rajčice više ne možete koristiti za začinsku sol, već samo  one potpuno suhe.


Sušene gljive

Potrebno vam je: svježe gljive po vašem izboru.

Upute: Gljive morate sušiti na još nižoj temperaturi od voća ili rajčica. Zbog toga pećnicu zagrijte na najviše 50 stupnjeva Celzijusa. Očistite gljive četkicom ili ih lagano ogulite – nemojte ih prati jer one upijaju tekućinu. Tanko ih narežite i stavite na protvan na koji ste prethodno stavili papir za pečenje. Sušite ih otprilike 8 sati.
Sušene gljive čuvajte u čistoj, dobro zaklopljenoj posudi. Tako ne mogu dugo stajati i po porebi ih možete koristiti ili za začinsku sol ili druga jela.


Sušeno bilje

Potrebno vam je: začinsko bilje po želji – ružmarin, bosiljak, origano, majčina dušica, peršin, vlasac, mažuran....

Upute: Za sušenje različitog bilja potrebno je više vremena, no ne treba toplina. Začinsko bilje koje želimo sušiti treba brati rano ujutro, jer tada sadrži najviše mirisnih tvari. Prije sušenja ubrano bilje dobro očistimo i, ako je potrebno, operemo.
Povežite stabljike začinskog bilja u kitice. Uzmite papirnatu vrećicu i u njoj napravite nekoliko malenih rupica. Stavite kitice bilja unutra naopačke, a vrećicu zavežite oko stabiljki i objesite ih na prozračnom, toplom mjestu nekoliko dana, najbolje najmanje tjedan dana. Grančice začinskog bilja možete rasporedite i na pladanj ili rešetku, pokriti gazom i ostaviti na toplom, dobro prozračnom mjestu nekoliko dana. Kad se osuše, otkinite lišće ili grančice sa stabljike, po potrebi ih izmrvite i pohranite u male staklenke dobro ih zatvorivši.

Začinsko bilje možete pretvoriti u začinsku sol prema prije spomenutom osnovnom receptu. Neke biljke idu zajedno bolje od drugih, tako je popularna mješavina kadulje, bosiljka, majčine dušice, ružmarina i mažurana. Za omlete, ribu i jela od peradi miješaju se estragon, krasuljica, peršun i vlasac.
Soli sa začinskim biljem možete dodati i razne sjemenke, primjerice sezam.

U suradnji sa portalom  

PROJEKTIRANJE I SAVJETOVANJE

Portal interijerNET.hr koristi cookies (kolačiće) za prikazivanje stranica. Nastavkom pregleda ovih stranica pristajete na to da ih koristimo. Ukoliko to ne želite, postavke možete promijeniti u svojem pregledniku. Za nastavak kliknite gumb "Slažem se".

Slažem se